• Szkolenie

    Akredytowany kurs dla instalatorów fotowoltaiki przygotowujący do państwowych uprawnień i egzaminu UDT

    Powrót do listy szkoleń

    Cel:

    Celem szkolenia jest uzyskanie przez uczestników (monterów instalacji fotowoltaicznej ) wiedzy niezbędnej do zdania państwowego egzaminu UDT w zakresie instlalacji PV.

    Grupa docelowa:

    Szkolenie skierowane jest dla monterów i insalatorów fotowoltaiki, którzy pragną przygotować się i uzyskać zaświadczenie niezbędne do egzaminu UDT. Kurs dedykowany jest także dla osób , które chciałyby przejść recertyfikację wygasłych uprawnioeń UDT.

    Data:

    Termin szkolenia ustalany indywidualnie.

    Liczba godzin:

    20 godzin lekcyjnych

    Czas trwania:

    2 dni

    Miejsce szkolenia:

    Centrum Eko-Energetyczne w Suchorabie , Suchoraba 12 , 32-005 Niepołomice

    Cena:

    1150  zł./ os. (szkolenie dla 1 osoby przy grupie min. 10 os.)

    Dla grupy powyżej 10 osób cena uczestnictwa w szkoleniu ustalana indywidualnie.

    W cenie:

    • 20 h szkolenia
    • Materiały szkoleniowe przygotowane przez Trenera w formie książki lub skryptu
    • Dostęp do fachowej literatury.
    • Konsultacje z Trenerem.
    • Certyfikat, zaświadczenie.
    • Poczęstunek.
    • Możliwość noclegu w centrum szkoleniowym za dodotkową opłatą

    Zaświadczenie:

    Uczestników po zakończeniu szkolenia otrzymuje CERTYFIKAT oraz ZAŚWIADCZENIE o ukończeniu szkolenia, potwierdzające nabyte kompetencje

    Zakwaterowanie:

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty noclegów

    http://eturia.pl/oferta-centrum-w-suchorabie/

     

    Informacje dodatkowe:

    Usługa może być dofinansowana.

    Harmonogram:

    1. 1. Przepisy krajowe oraz polskie normy dotyczące stosowania i wykorzystania fotowoltaiki. Podstawy prawne i cel wprowadzenia systemu certyfikacji instalatorów. Prawa i obowiązki certyfikowanego instalatora mikroinstalacji i małych instalacji fotowoltaicznych; warunki uzyskania, odnawiania i przyczyny utraty certyfikatu. Polskie normy oraz specyfikacje techniczne związane z grupą tematyczną.

      2.Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny przy pracy, ochrony przeciw porażeniowej oraz środowiska stosowane w czasie instalowania – identyfikacyjna zagrożeń.

      3.Ogniwo słoneczne – budowa i zasady działania. Konwersja fotowoltaiczna- – podstawy fizyczne; struktura i charakterystyka techniczna ogniw fotowoltaicznych. Struktura i charakterystyka modułów fotowoltaicznych.

      4.Rodzaje ogniw i modułów fotowoltaicznych. Ogniwa z krzemu monokrystalicznego. Ogniwa z krzemu polikrystalicznego. Ogniwa z krzemu cienkowarstwowe (amorficzne, mikrokrystaliczne). Ogniwa cienkowarstwowe: typu CIS (chalkopirytowe), typu CIGS (z mieszaniny miedzi, indu, galu, selenu), typu CdTe z tellurku kadmu) i inne (w szczególności typu: DSSC (barwnikowe), organiczne, polimerowe)

      5. Urządzenia i elementy systemów fotowoltaicznych. Akumulatory w autonomicznych systemach fotowoltaicznych. Regulatory ładowania. Typy falowników/inwerterów w systemach fotowoltaicznych. Elementy instalacyjne (w szczególności kable, złącza, wyłączniki, bezpieczniki). Zabezpieczenia i ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa w systemach fotowoltaicznych. Sposoby montażu konstrukcji wsporczych i profili mocujących moduły fotowoltaiczne.

      6. Rodzaje systemów fotowoltaicznych.

      7. Systemy wydzielone i autonomiczne.

      8. Systemy podłączone do sieci energetycznej z magazynowaniem i bez magazynowania energii elektrycznej.

      9. Systemy mieszane (hybrydowe). Systemy zintegrowane z budynkami i konstrukcjami budowlanymi (BIPV).

      10.Wybór rozwiązań technicznych. Określanie miejsca, lokalizacji, kierunku i nachylenia ogniwa słonecznego, nasłonecznienia, warunków klimatycznych, oraz metod/technik instalacyjnych w zależności od miejsca montażu. Miejsce dostępu dla instalacji (powierzchnia, ustawienie względem horyzontu i kierunku geograficznego południa). Elementy zacieniające. Zagadnienia wytrzymałościowe w przypadku budynków (dachy, fasady).

      11. Pozyskiwanie i przetwarzanie danych pogodowych. Autonomiczne systemy fotowoltaiczne Przykłady systemów autonomicznych. Elementy systemów autonomicznych. Zasilanie awaryjne.

      12. Podłączenie systemu fotowoltaicznego do sieci. Obliczanie powierzchni systemu i wielkości znamionowych systemu, niezbędnych podsystemów i urządzeń oraz odpowiedniego osprzętu. 13. Dobór falownika/inwertera; określanie sprawności falownika/inwertera. Dopasowanie generatora do falownika/inwertera.

      14. Plan instalacji (string plan). Narzędzia i wyposażenie do montażu. Zasady praktyczne instalacji modułu, dobór i wymiarowanie przewodów oraz kabli.

      15.Konfigurowanie i uruchamianie systemów fotowoltaicznych.

      16. Konfigurowanie parametrów i komunikacja z regulatorem ładowania oraz falownikiem sieciowym. Montaż modułów fotowoltaicznych na przykładowych konstrukcjach wsporczych.

      17.Montaż i uruchomienie systemu autonomicznego. Montaż i uruchomienie systemu przyłączonego do sieci.

      18. Współpraca z akumulatorami w systemach autonomicznych. Ograniczanie przepięć. Instalacja odgromowa oraz instalacja uziemienia. Montaż systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami i konstrukcjami budowlanymi (BIPV) i systemów niezintegrowanych (BAPV).

      19. Analiza typowych błędów montażowych instalacji. Warunki odbioru i dokumentacja techniczna instalacji. Charakterystyki prądowo-napięciowe modułów; punkt mocy maksymalnej. Czynniki mające wpływ na wydajność pracy. Ocena pracy systemu – porównanie założonych i rzeczywistych parametrów pracy instalacji.

      20.Program utrzymania. Analiza typowych błędów związanych z modernizacją i utrzymaniem instalacji w należytym stanie technicznym. Rodzaje typowych zakłóceń i awarii systemów fotowoltaicznych. Monitorowanie własności systemu fotowoltaicznego – wytyczne i wymagania dotyczące pomiarów i ich analiza. Ocena wydajności instalacji i stanu jej poszczególnych elementów. Badania termowizyjne; cel warunki wykonywania

    Skip to content