• Projekt

    Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości XR w kształceniu zawodowym z zakresu wentylacji i rekuperacji

    Powrót do listy projektów

    Nazwa programu

    Erasmus+, KA210-VET – Partnerstwa na małą skalę w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego

    Krótki opis projektu

    Celem projektu jest wymiana wiedzy i doświadczeń w celu opracowania cyfrowych materiałów edukacyjnych. Zostanie wykorzystana rozszerzona rzeczywistość jako narzędzie wspierające głębsze zrozumienie zagadnień technicznych oraz budowanie kompetencji zawodowych. Wdrożenie materiałów dydaktycznych przygotowanych na różnych poziomach cyfrowych umożliwi bardziej przystępne, atrakcyjniejsze i głębsze przekazywanie wiedzy. Partnerzy projektu rozszerzą współpracę międzynarodową oraz konkurencyjność.

    Nazwa partnera

    3D learning AS, Norwegia
    Zespół Szkol Elektrycznych nr 1 im. Powstańców Śląskich w Krakowie, Polska

    Czas realizacji

    01.09.2024 – 28.02.2026

    Źródło finansowania

    60 000 EURO, Finansowanie z Unii Europejskiej (program Erasmus)

    Grupa docelowa/efekty realizacji projektu

    Grupą docelową działań projektu jest kadra instytucji partnerskich, w szczególności nauczyciele zawodu. Nawiązana współpraca międzynarodowa umożliwi wymianę dobrych praktyk i transfer wiedzy w zakresie efektywnego kształcenia VET z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych i opartego o włączenie społeczne. Grupą docelową rezultatów projektu są uczniowie 16+ oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych z obszaru budownictwa zrównoważonego, w tym systemów wentylacyjnych i rekuperacji. Projekt jest skierowany w szczególności do uczniów starszych klas, ponieważ Ci zdobyli już większy zakres wiedzy zawodowej i zaczynają planować ścieżkę kariery zawodowej. Nie mniej nie wyklucza się udziału uczniów młodszych, zainteresowanych tematyką projektu. W ramach projektu planuje się bowiem opracować materiały edukacyjne/dydaktyczne w technologii XR i tradycyjnej („on laptop”), które umożliwią kompleksowe kształcenie zawodowe, jednocześnie oparte o uniwersalne projektowanie.

    Rezultaty projektu

    Rezultatem projektu będzie opracowany zestaw materiałów dydaktycznych, przygotowany w oparciu m.in. o technologię Rzeczywistości Rozszerzonej (Extended Reality, XR) jak również o metody tradycyjne („on laptop”), dotyczący zasad działania energooszczędnych systemów wentylacyjnych i rekuperacji. Materiały będą opracowane w oparciu o projektowanie uniwersalne, tak by uwzględnić potrzeby osób poruszających się w przestrzeni publicznej (np. Standardy WCAG, dostosowanie do osób niedosłyszących).

    Skip to content