• Projekt

    Wirtualna rzeczywistość w rzeczywistym kształceniu zawodowym

    Powrót do listy projektów

    Nazwa programu

    Erasmus+, KA210-VET – Partnerstwa na małą skalę w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego

    Krótki opis projektu

    Celem projektu jest wymiana dobrych praktyk w celu opracowania cyfrowych materiały edukacyjnych w technologii VR/AR, które służyć będą dorosłym uczestnikom kursów instalatorskich z obszaru budownictwa zrównoważonego i odnawialnych źródeł energii. Wdrożenie narzędzi cyfrowych, umożliwi bardziej przystępne, atrakcyjniejsze, ale i głębsze przekazywanie wiedzy oraz sprawdzania umiejętności słuchaczy kursu/szkolenia. Partnerzy projektu rozszerzą swoją współpracę międzynarodową oraz konkurencyjność.

    Nazwa partnera

    3D learning AS, Norwegia

    Czas realizacji

    01.05.2022 – 30.04.2024

    Źródło finansowania

    60 000 EURO, Finansowanie z Unii Europejskiej (program Erasmus)

    Grupa docelowa/efekty realizacji projektu

    Grupą docelową rezultatów projektu są uczniowie (osoby w wieku 16+) oraz dorośli uczestnicy kursów zawodowych, w tym instalatorskich z obszaru budownictwa zrównoważonego, pasywnego i OZE. W wyniku projektu zostanie opracowany innowacyjny, oparty o VR/AR, program szkoleniowy dedykowany dla instalatorów oraz techników OZE. Zostaną także przygotowane materiały szkoleniowe pozwalające na kompleksowe zapoznanie się z tematyką szkoleń oraz zaznajomienie się z najnowocześniejszymi sposobami przekazywania wiedzy opartymi o wirtualną rzeczywistość (dającymi m.in. możliwość wirtualnego wejścia do wnętrza urządzania, instalacji,itp). Kadra będzie uczestniczyła w wymianie dobrych praktyk.

    Rezultaty projektu

    W ramach projektu nastąpił transfer wiedzy pomiędzy partnerami. Instytut Doradztwa przekazał informacje z zakresu OZE, w tym głównie z tematyki pomp ciepła. Partner zagraniczny 3dLearning dokonał analizy danych i na ich podstawie opracował materiały dydaktyczne w technologii wirtualnej rzeczywistości.

    Partnerzy brali udział w regularnych spotkaniach, podczas których monitorowane były postępy projektu. Odbyły się wyjazdy przedstawicieli obu partnerów do krajów partnerskich (Polska i Norwegia) aby poznać sposoby na przekazywanie wiedzy i systemy edukacji.

    Opracowano pierwsze wersje materiałów dydaktycznych opartych o VR, które zostały przetestowane w szkołach w Polsce i Norwegii.

    Zakupiono w związku z tym zestawy okularów VR niezbędne do skutecznego przeprowadzenia testowania.

    Uczniowie i nauczyciele po testowaniu rozwiązania ocenili sposób prezentacji (atrakcyjność, zakres merytoryczny) i zaproponowali możliwości udoskonalenia opracowywanych materiałów.

    Odbyła się konferencja podsumowująca rezultaty projektu, na którą zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele organizacji zajmujących się kształceniem VET oraz uczniowie. Opracowane finalnie materiały dydaktyczne zostały umieszczone na platformie edukacyjnej ID (http://platformy.instytutdoradztwa.com/ , Login: erasmusvr  , Hasło: hGqbj3#qrzfj ) i stanowią ofertę nowych szkoleń.

    Przejdź do treści